Jak vybrat UPS?

UPS záložní zdroje elektřiny

UPS, neboli záložní zdroje elektrické energie, dokáží předejít komplikacím při nečekaném výpadku dodávek elektrického proudu ze sítě. Obsahují různě veliké baterie, ze kterých můžou napájet vaše elektrické spotřebiče až několik hodin. Poradíme vám, jak záložní zdroj UPS vybrat.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Označení UPS vychází z anglické zkratky Uninterruptible Power Supply, česky "nepřerušený zdroj energie". Obecně platí, že UPS slouží k vykrytí výpadku nebo kolísání dodávek elektrické energie a udržení zařízení v chodu po dobu nezbytně nutnou k jeho bezpečnému vypnutí. Díky tomu dokáže zachránit spoustu důležitých dat a dát dostatek času na uložení práce.

Záložní zdroj obsahuje akumulátor, který je schopen připojená zařízení napájet v po několik minut nebo hodin. Je možné ho připojit k libovolnému elektrickému spotřebiči, nejčastěji jsou to stolní počítače, datová úložiště, lednice, mrazáky, televize, čerpadla nebo kotle, ale také třeba terária či akvária. Pro firemní servery a podnikové sítě je zařazení UPS téměř nezbytností.

Rozdělení UPS podle provedení

V základu lze UPS rozdělit podle provedení na volně stojící a pro montáž do racku.

Volně stojící UPS

Klasické, samostatně stojící UPS záložní zdroje jsou určeny primárně pro běžné spotřebitele a domácnosti. Mívají podobu věže (připomínají počítačovou skříň) nebo skupiny zásuvek. Tyto UPS jsou určeny domácí počítače nebo do menších kanceláří.

  • Vhodné pro domácí použití

  • Nižší pořizovací cena

  • Obvykle nižší výkon

  • Většinou i méně funkcí

UPS do racku

UPS stvořené pro firemní použití, pro napájení serverů a datových úložišť. Od klasických UPS se liší svými rozměry, tedy přesněji řečeno počtem zabraných pozic v rackové skříni.

  • Rackové UPS 1U – zabírají jednu pozici v racku, většinou nabídnou nižší výkon a menší počet zásuvek.
  • Rackové UPS 2U – více prostoru pro akumulátory a zásuvky, obvykle vyšší výkon než u 1U varianty.
  • Rackové UPS 3U – pro nejnáročnější firemní použití a velké síťové servery. Nabízí nejvyšší výkon.
  • Obecně výkonnější, než samostatně stojící

  • Hodí se do velkých firem

  • Pro náročnější síťová řešení

  • Vysoký výkon a maximum funkcí

  • Vysoká pořizovací cena

Parametry důležité pro výběr UPS

Příliš mnoho pojmů, které vám nic neříkají? Náš rádce Jak vybrat CD přehrávač vám pomůže se zorientovat a zvolit správně.

Typ záložního zdroje

  • Offline - nejlevnější a nejjednodušší řešení, vhodné do domácností nebo menších kanceláří. Offline UPS se spíná při výpadku elektrické energie, je však náchylný na nečekaný pokles napětí či přepětí a z toho důvodu vydrží velmi krátkou dobu (cca 1 minutu). Výhodou je však vysoká spolehlivost a dlouhá životnost.
  • Line-Interactive - zdokonalená varianta Offline UPS, podobný princip, rozdíl je ve schopnosti plynule manipulovat s napětím a reagovat na případné výkyvy v sítí. Díky tomu se baterie vybíjí pomaleji a dají vám více času na uložení práce. Určeny do náročnějších domácností i menších firem.
  • Online - nejvýkonnější, ale i nejdražší řešení. Akumulátory jsou v provozu 24 hodin denně, neustále se dobíjí a mají nulové zpoždění startu. Navíc přesně reagují na výkyvy napětí a poskytnou dostatek času na bezpečné uložení dat.

Výkon a kapacita

Výkon UPS byste měli volit s ohledem na příkon připojených spotřebičů, tedy množství energie, která je potřeba pro zachování funkčnosti těchto zařízení. Výkon UPS by měl být ideálně o 1/3 vyšší, než kolik energie budete skutečně potřebovat.

Samotný parametr je udáván ve dvou různých jednotkách - watty (W) pro skutečný/činný výkon, který připojené zařízení čerpá a volt-ampéry (VA) pro zdánlivý výkon, který je násobkem napětí a proudu napájeného zařízení. Platí, že činný výkon (W) bývá až o 60 % nižší než výkon zdánlivý (VA), v závislosti na typu zátěže.

Levné modely nabídnou výkon okolo 500 W / 800 VA, což pro běžný domácí počítač postačí. Dražší UPS zvládnou výkon i přes 3 000 W / 3 000 VA.

UPS záložní zdroje elektřiny

Záložní doba

Ruku v ruce s výkon jde i doba, po kterou zvládne UPS váš počítač, případně jiná zařízení napájet v případě výpadku. Obvykle se doba pohybuje v intervalu jedné minuty až po desítky minut. Čím dražší UPS je, tím delší záložní doba obvykle je a tím více času na uložení rozdělané práce získáte. Domácí kanceláře si vystačí s dobou okolo 1 – 3 minuty, firmy a kanceláře využijí čas vyšší.

Výrobci obvykle uvádí záložní dobu při 50% zátěží a při 100% zátěži. Doporučujeme se zaměřit na druhý parametr.

Životnost akumulátorů

Akumulátory uvnitř UPS mají omezenou životnost. Ta závisí především na způsobu dobíjení a provozní teplotě. Standardně se životnost UPS pohybuje okolo tří let. Nejvíce záložním zdrojům škodí trvalé přebíjení, proto se vyplatí občas nechat UPS zcela vybít a následně znovu dobít.

Roční průměrná teplota Snížení kapacity v akumulátorů
20 °C 0 %
25 °C 25 %
30 °C 50 %
35 °C 66 %
40 °C 75 %
45 °C 83 %
Náhradní zdroj elektřiny UPS

Typ a počet zásuvek

Počet zásuvek obvykle roste s cenou UPS záložního zdroje. U levnějších najdete 2 až 3, dražší modely nabídnou 6 i více zásuvek. Předem promyslete, co všechno budete do záložního zdroje připojovat. Může to být například tiskárna, monitor nebo router.

Modernější verze již bývají navíc osazeny i USB konektory s můžete z nich rovnou nabíjet třeba mobilní telefony.

Dodatečné funkce UPS

  • Uživatelsky vyměnitelné baterie – vyškoleným uživatelům dovoluje provádět upgrady a výměny baterií.
  • Automatický test – pravidelná kontrola baterie, detekci baterií, které potřebují výměnu.
  • Výstupy s přepěťovou ochranou - ochrání spotřebiče před přepětím a špičkami.
  • Signalizace – běžně zvuková i světelná, upozorní na různé stavy a případnou poruchu.
  • Shutdown – šetrné vypnutí po vyčerpání kapacity baterií.
  • Čistý sinusový výstup při provozu na baterii – nejvyšší stupeň kompatibility pro aktivní servery PFC a citlivou elektroniku.
  • Software – propojení s počítačem prostřednictvím speciálních programů

Příslušenství

Stolní počítače

Přepěťové ochrany

Servery a příslušenství

Powerbanky

Fotovoltaické a solární panely

Solární nabíječky

Nejčastější dotazy

Kdy se mi vyplatí koupit UPS zdroj?

UPS doporučujeme pořídit v případě, kdy se ve vaší domácnosti, kanceláři nebo firmě potýkáte s výpadky proudu, nebo hrozí podpětí či přepětí v síti. Obecně se nákup UPS vyplatí každému, kdo nechce přijít o neuloženou práci nebo data v důsledku nestabilní elektrické sítě.

Jak dlouho UPS vydrží dodávat proud?

Tzv. záložní doba závisí na výkonu UPS zdroje. Čím vyšší je výkon, tím déle UPS vydrží. Pro domácí použití stačí výdrž kolem jedné minuty. Náročnějším uživatelům a firmám doporučujeme hledat výdrž kolem 3-5 minut.

Jak vypočítat potřebný výkon UPS zdroje?
  • Vezměte v úvahu všechna zařízení, které má UPS chránit.
  • Zjistěte, jaké napětí a proud každé zařízení vyžaduje.
  • Pro každé zařízení vynásobte napětí (V) a proud (A), získáte hodnoty zdánlivého výkonu (VA).
  • Všechny hodnoty zdánlivého výkonu sečtěte.
  • Vynásobte tuto cifru koeficientem 1,2, abyste vytvořili prostor pro rezervu.
Jak se liší záložní zdroje pro kotle a oběhová čerpadla?

Záložní zdroje jsou nutným příslušenstvím také pro kotle, resp. pro jejich oběhová čerpadla. Umožňují plynulé dochlazení vaší topné soustavy, bezpečné dohoření paliva a chrání kotel před přehřátím. Kotle na tuhá paliva či pelety potřebují větší oběhová čerpadla a tedy i vyšší kapacitu záložního zdroje. Obecně mají UPS ke kotli delší výdrž a to až v řádu hodin.